Шукати в цьому блозі

неділю, 29 вересня 2013 р.

«І оживе добра слава, Слава України»

Ці відомі слова українського генія Тараса Шевченка стали своєрідним лейтмотивом святкування 100-річчя з дня встановлення пам'ятника Кобзареві у місті Винники.
Автором скульптури був архітектор Олександр Лушпинський, а виготовили її у майстерні Яворського. Відкриття монумента відбулося 28 вересня 1913 року завдяки старанням місцевого товариства «Просвіта», яке очолював отець УГКЦ Григорій Гірняк. Варто зазначити, що цей чоловік разом з інтелігентами Володимиром Левицьким та Антіном Раком брали активну участь у громадському житті Львівщини. Зокрема, вони суттєво посприяли консолідації винниківської спільноти, формуванню її національної свідомості. Недарма у Львові говорили, що «Винники – це Левицький, Рак і піп Гірняк». Саме товариство «Просвіта» зібрало кошти на зведення пам'ятника Т.Шевченку. Реалізувати такий благородний задум на території, що залежала від Австро-Угорської імперії,  було зовсім не легко. Польський уряд заборонив встановлення пам'ятного знака у Львові. Те саме відбувалося на теренах Наддніпрянщини, адже царська влада цілеспрямовано гальмувала культурний розвиток залежних народів. По суті, погруддя Шевченка у м. Винники стало першим скульптурним пам'ятником у Західній Україні. До того зводили доволі примітивні монументи: гора каміння, на якій встановлювали зображення Кобзаря, та великий хрест. Незабаром поляки зруйнували пам'ятний знак у Винниках, проте громада відновила його у 1925 році.
Цьогорічний ювілей відзначали впродовж двох днів – 28-29 вересня. У суботу в культурному центрі «Дозвілля» відбувся святковий концерт, у якому взяли участь місцеві колективи. Найважливіші події запланували на неділю. В історико-краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставок «Шевченкіана» і «Шляхами Кобзаря». Окрім картин української художниці Софії Караффи-Корбут, яка прославилася графічними ілюстраціями до творів Шевченка, експонували роботи відомих львівських митців. Також у музеї відбулося погашення марки міста. Опісля місцеві священики всіх конфесій відслужили молебень біля пам'ятника Кобзареві. Розпочалася урочиста частина заходу. Із вітальним словом виступили представники місцевої влади, діячі культури, делегати з областей Західної України та члени громадських організацій. Зокрема, на важливості історичної пам'яті наголосив заступник голови місцевого товариства «Просвіта» Любомир Білоус.
До присутніх із промовою виступив лідер ГО «Ідея Нації» Остап Стахів: «Сьогодні ми відзначаємо сторіччя встановлення пам'ятника, який нам говорить про живе Слово, Слово, на якому  повстали ідеологи українського націоналізму Дмитро Донцов, Юрій Липа, Микола Сціборський. Не випадково сто років тому був встановлений пам'ятник, коли у Львові склали присягу Українські січові стрільці.
Шановне товариство! Якщо розглядати Шевченка як фундамент, а Донцова, Липу і Сціборського – як стіни, то нам із вами вже треба будувати власний будинок, бо «В своїй хаті – своя правда, І сила, І воля». Я хочу звернутися до молодого покоління, яке має залишити після себе, як і Шевченко, духовне, вічне, творче, а не тимчасовий матеріалізм, що відійде у небуття»

Прес-служба ГО «Ідея Нації»

Немає коментарів:

Дописати коментар